Foto: Raul Vinni

Maikko Mölderil värav kirjas viies liigas

2 minuti lugemine

Ründaja ülesanne on lüüa väravaid. Praegune FC Kuressaare noortetreener Maikko Mölder on seda teinud Eesti viies liigas.

Oma esimese värava Eesti meistrivõistlustel lõi Maikko Mölder 1999. aastal neljandas liigas Saaremaa Laevakompanii eest. Samal aastal sai ta oma esimese tabamuse kirja juba FC Kuressaare värvides esiliigas, millele järgnesid väravad meistriliigas. Hiljem on ta kõmmutanud teises liigas Sörve JK kasuks ja rahvaliigas kodukandi Salme meeskonna eduks.

Lisaks on ta viie väravaga Saarte mängudel osaleva Saaremaa koondise suurim väravakütt. 2. septembril 2000. aastal mängis Maikko Mölder Eesti U21 koondises EM valikturniiril Portugaliga.

Kõige enam ongi Maikko Mölderil meeles Saarte mängude tabamused. Ilusaimaks peab ta Shetlandile karistuslöögist tehtud väravat, sest see oli hästi välja mängitud ja selgeks õpitud kombinatsiooni tulemus.

Mölderi sõnul ta löödud väravate üle täpset arvestust pidanud ei ole. Oma esimest liigaväravat ta ei mäleta, kuigi lõi neljandas liigas poole hooajaga 15 väravat ja oli parim väravakütt.

Meistriliigas peaks olema tema arvel kümmekond väravat ja jala sai ta valgeks kohe oma debüütmängus. „Mind vahetati sisse 77. minutil ja esimene puude oli kohe nurgalöögist, kui pall läks latti. Järgmine nurgalöök oli juba väravas,“ räägib väravakütt.

Esiliigas on ta löönud siiski rohkem väravaid, teises liigas oli ta kaks aastat tsooni parim väravakütt ja kokku on ründaja arvel üle 30 tabamuse. Neist ilusaimaks peab ta käärlöögist sündinud väravat.

„Ise ma kahjuks seda ei näinud, mina nägin palli, mis väravasse lendas, aga pidi niimoodi välja tulema, nagu olin harjunud telekas nägema,“ meenutab Mölder.

Oma karjääri tähtsaimat tabamust ei oska ründaja välja tuua, sest viimaste minutite väravaid, mis on mängu saatuse otsustanud, on tema arvel palju. Siiski meenub talle üks esiliiga kohtumine Muhumaa JK ja MC Tallinna vahel. „Selles mängus olime praktiliselt 90 minutit pallita, kui sain lisaminutitel üks-üks olukorda, lõin ära ja võitsime,“ räägib ta.

Palju on jäänud löömata

32-aastane Maikko Mölder tunnistab, et viimasel ajal on tal väike väravate põud, aga see jääb vigastuse ja kehva treenituse taha. Mehe sõnul on tal varasemast löömata väravaid palju, sest algusaastatel oli pea igas mängus vähemalt viis võimalust millest ta ühe või kaks realiseeris.

„Esiliigas jooksin Tallinna Dünamoga kolm korda üks-ühele ja kõik lõin mööda. Ühe vist kobistasin sealt ära ka. See jäi kogemuste ja kindlasti oskute taha. Aga ma arvan, et praegu on lihtsam, sest vanasti tundusid kõik nii suured ja tugevad,“ märgib ta.

FC Kuressaares noortetreeneri ametit pidaval Maikko Mölderil on mida oma õpilastele ja noortele ründajatele õpetada. „Tuleb teha trenni, et tekiks tunnetus erinevatest positsioonidest peale lüüa,“ selgitab ta oma seisukohti.

Ta lisab: „Kas pallid alati ka sisse lähevad on juba iseküsimus. See tuleb läbi kogemuste. Tuleb leida mängija, kellel on selleks nina olemas. Üldiselt kasvab hea ründaja läbi raske töö, aga midagi peab olema ka jumala poolt antud.“

Mölderil endal jalgpallikool puudub, sest tal polnud võimalik trenni minna, kuna Saaremaal seda võimalust lihtsalt ei olnud. Nii mängis ta koduhoovis, tahtis olla ründaja ja väravaid lüüa.

„Tahtsin alati olla parim ka vastastest, mitte ainult oma meeskonnas. Kui ma ei löönud, siis vanemad poisid panid mind kusagile taha poole. Kui ma ründesse ei saanud, siis ma solvusin. Aga ajapikku olen õppinud olukordadega arvestama,“ räägib ta.

Teadaolevalt on endine Lõvide meeskonna liige, FC Kuressaares, Sörve JK-s ja Saaremaa JK-s mänginud Priit Reiska skoorinud neljas Eesti liigas, Saksamaa ja Soome liigades.