Saaremaa jalgpallikoondis kohtub kevadel kodus Uus-Kaledooniaga

2 minuti lugemine

Saaremaa meeste jalgpallikoondis mängib oma ajaloo esimese rahvusvahelise kodumängu Okeaanias asuva Uus-Kaledooniaga pühapäeval, 29. märtsil Kuressaare linnastaadionil. Juunis võõrustab samas Eesti koondis Lätit.
“Eesti koondis käis 2017. aasta novembris Uus-Kaledoonias mängimas ja siis tekkis uuskaledoonlastel huvi tulla meie juurde vastuvisiidile,” rääkis Eesti Jalgpalli Liidu president Aivar Pohlak maavõistluse saamisloost.
“Nad soovisid samas lähipiirkonnas mängida ka teise kohtumise. Algselt pakkus Eesti Jalgpalli Liit teist mängu Lätile, aga kuna sealne alaliit ei suutnud mitme nädala jooksul siseprobleemide tõttu meile vastust anda, tuli idee korraldada mäng Saaremaaga, kui Eesti ühe kõige tugevama kohalikku identiteeti kandva piirkonna koondisega. Eesti Jalgpalli Liit tegi Uus-Kaledooniale vastava pakkumise ja nõusoleku saamise järel asus kõnelustesse Saaremaa omavalitsusega.”
Uus-Kaledoonia meeskond mängib enne kohtumist Saaremaal, neljapäeval 26. märtsil Lillekülas Eestiga. Uus-Kaledoonia koondis saabub Saaremaale reede 27. märtsi pealelõunal ja lahkub esmaspäeva 30. märtsi hommikul.
Aivar Pohlak ütles, et peab Saaremaa ja Uus-Kaledoonia maavõistlust jalgpallis oluliseks ja isegi ajalooliseks kultuurisündmuseks Saaremaal ja seda nii vastase eksootilisuse, kui ka mängu sümboolse tähenduse tõttu.
“Elame ajastul, mil jalgpall on maailma ühendavaks universaalseks religiooniks ja kus jalgpallikoondised ja nende mängud on muutunud üheks kõige olulisemaks piirkondlikku ja rahvuslikku identiteeti kandvateks sündmusteks. On au olla osa sellise sündmuse korraldamisest Saaremaa pinnal,” lausus Pohlak.
Jalgpalliliidu president lisas, et analoogina peavad mitmed Hispaania provintsid, teiste hulgas ka Kataloonia tänase päevani igal aastal traditsioonilist piirkonna koondise mängu ja see on osa nende kultuurist.
Saaremaa on ainus Eesti maakond, kelle jalgpallikoondis mängib regulaarselt rahvusvahelisi mänge osaledes iga kahe aasta tagant toimuvatel Saarte mängudel, seepärast on esimene rahvusvaheline kohtumine kodupubliku ees hindamatu võõrtusega.
“Tavaliselt mängime koondisega kusagil võõrsil ja kaugel saarel,” märkis Saaremaa meeskonda Saarte mängudel juhendanud treener Jan Važinski. “Vahepeal on meil olnud muidugi ka huvitavad maavõistlused Hiiumaaga, mis on olnudd printsipiaalsed vastasseisud. Aga mäng Uus-Kaledooniaga on ikka kõrgem tase ja võrreldav Saarte mängude kohtumistega. Kodupubliku ees mängimine saab olema meestele muidugi tõsine ja meeldiv väljakutse.”
Lisaks kohtumisele Saaremaa ja Uus-Kaledoonia vahel mängitakse neljapäeval, 4. juunil kell 19  Kuressaare linnastaadionil Balti turniiri avamäng Eesti ja Läti meeste jalgpallikoondiste vahel. Mängu kuupäev on esialgne ja kinnitatakse lõplikult peale EM-finaalturniiri alagruppide loosimist 30. novembril. Mõlemad jalgpallikohtumised on osa Kuressaare olemisest Euroopa spordilinn 2020.
Aivar Pohlak ütles, et Eesti ja Läti Balti turniiri mängu pidamine Kuressaares oli paigas juba kaks aastat tagasi. “Oleme võimalusel püüdnud aeg-ajalt viia Eesti koondise mänge Tallinnast välja,” selgitas ta.
“Viimasel ajal on olnud nii võimalik teha just Balti turniiri mängudega ja 2018. aastal mängisime näiteks Balti turniiri mängu Leeduga Rakveres. Lisaks toimub Eestis mais-juunis 2020 U17 EM-finaalturniir mängudega Tallinnas, Haapsalus, Rakveres, Tartus, Võrus ja Otepääl.”