Saarte mängudel jäi tihedas konkurentsis eesmärk täitmata

4 minuti lugemine

Kuigi Saaremaa meeskond sai Gotlandil toimunud Saarte mängudel 13. koha, näitasid mängud, et füüsiline vorm, tehnilised ja taktikalised oskused on tasemel, kus tihedas konkurentsis on võimalik ka paremate kohtade nimel võidelda.

Saaremaa koondise peatreener Jan Važinski ütles, et eesmärk oli saavutatud koha suhtes kindlasti kõrgem, seepärast ei saa 13. kohaga rahul olla. “Aga kui vaadata, kuidas mängisime, siis sellega võiks rahule jääda,” märkis ta. “Kõige väärtuslikum on see, et saime aru oma oskustest. Pole ühtegi satsi nendel mängudel, kellele vastu me poleks saanud.”

Kõige paremini hindab Važinski mängu 2015. aasta võitja Guernseyga. “Väga tugev vastane, kelle vastu oli kohati isegi lahtine mäng, kus mõlemad pooled tahtsid võitu,” lausus ta. “Isegi kümnekesi mängisime head ründavat jalgpalli. Turniiri kokkuvõttes võib negatiivse poole pealt välja tuua mõned vigastused ja viimased kolmkümmend minutit Shetlandiga, kus oskasime oma eduseisu maha mängida.”

Gotlandil kaitsjana rassinud FC Kuressaare peatreeneri kohusetäitja Sander Viira oli küll väsinud, kuid märkis: “Need mängud näitasid, et me oleme peagi võimelised sellel turniiril medalitele mängima.”

Neli täismängu mänginud Amor Luup ütles, et meil on rohkem pakkuda, kui seekord seda suudeti. “Kui vaatasime finaali, siis tundus, et võime ise seal täiesti vabalt mängida. Kahjuks kaotasime esimese mängu Shetlandile, oleks selle võitnud, oleks me suure tõenäosusega ise seal mänginud,” tõdes poolkaitsja.

Valus kaotus Shetlandile

Saarte mängude avakohtumises kaotati Shetlandile 4:5. Shetland läks kohtumist juba 3. minutil 1:0 juhtima. Saarlased olid pärast seda kümmekond minutit pisut löödud ja otsiti oma mängu. Siis saadi aga vaikselt mängu sisse, tekkisid esimesed väravavõimalused ja Mario Pruul viigistas karistuslöögist 25 meetrilt.

Kaks minutit hiljem asusid šotlased nurgalöögi järel taas juhtima ja saarlased kaotasid juba sujuma hakanud mängus taas rütmi. Esimese poolajal viimased veerandtundi kuulusid aga taas saarlastele ja Sander Laht lõi 2:2.

Teist poolaega alustasid Jan Važinski juhendatavad mehed paremini, vallati rohkem palli ja Mario Stern lõi 3:2. “Mitte kusagilt ei paistnud, et meil võiks selles mängus veel raskused tulla,” tõdes treener. “Aga individuaalsed vead, ootamatud palli kaotused keskväljakul ja Shetland lõi kolm sisuliselt ühesugust väravat ja nad juhtisid 5:3.

Viimased veerandtundi kuulus mäng taas saarlastele ja Sander Viira lõi nurgalöögist lõppseisuks 4:5. Võimalusi viigistamiseks oli veel, korra tegi fantastilise tõrje vastaste väravavaht ja pall jäi joonelt sisse lükkamata.

Koosseis Shetlandiga: Enri Nurmik, Elari Valmas (55. Alari Saar), Mario Pruul, Sander Viira, Amor Luup, Märten Opp (75. Karmo Paju), Mario Stern, Maarek Suursaar, Margus Rajaver (63. Eerik Poopuu), Sander Laht, Maarek Suursaar.

Ahvenamaaga võitluslik väravateta viik

Ahvenamaa näol oli seekord tegu väga tugeva vastasega, kelle põhikoosseis mängib küll Soome tugevuselt kolmandas liigas, kuid seda oli tugevdatud paari mängijaga meistermeeskonna IFK Marienhamni ridadest, lisaks oli rivistuses ka Itaalias mänginud mängumees.

Sellele vaatamata alustati kohtumist hästi ja üsna kiirelt oli hea võimalus skoor avada Eerik Poopuul, kes aga ei suutnud Sander Lahe suurepärasest tsenderdusest värava ette lennanud palli võrku lükata.

Ahvenamaa jõulise mängu tulemusena sai vigastada väravavaht Roland Kütt, kellel lõhuti põsk ja lisaks murdis ta sõrmeluu. Kogu kohtumise jooksul püüdsid vastased saarlasi endast välja viia ja 69. minutil saigi teise kollase kaardi ja seejärel ka punase saarlaste kapten Elari Valmas, kui ta protesteeris enda reeglite vastase maha tõmbamise eest.

Pärast seda kui saarlased jäid vähemusse haarasid initsiatiivi Ahvenamaa mehed. Peagi oli nende ülekaal veelgi suurem, sest vigastusega platsil olnud Suursaar ei saanud eriti joosta. Nüüd päästis meeskonna kahel korral heade tõrjetega vahetusest sekkunud Enri Nurmik. Kolmandal üleminutil oli suurepärane võimalus kohtumise saatus ära otsustada Margus Rajaveril, kuid ründaja seda seekord ei suutnud.

“See oli üks parimaid mänge Saaremaa võistkonnal Saarte mängudel,” avaldas Jan Važinski oma meestele tunnustust. “Oli distsipliin, oli kvaliteet ja oli mängutarkus. Ma ei taha kohtunikke süüdistada, aga mängu tempo, meeskondade mänguklass ja kvaliteet ei vastanud nende oskustele ja võimetele. Kahtlased otsused muutsid mängu liialt närviliseks.”

Koosseis Ahvenamaaga: Roland Kütt (13. Enri Nurmik), Alari Saar, Elari Valmas, Mario Pruul, Sander Viira, Sander Laht, Sander Seeman, Amor Luup, Mikk Rajaver, (58. Margus Rajaver), Eerik Poopuu (67. Reivo Vinter), Maarek Suursaar.

Tiitlikaitsjaga väärt viik

Kuigi Saaremaa jalgpallimeeskond mängis taas vähemusse jäädes eelmiste Saarte mängude võitja Guernseyga 1:1 viiki, saadi alagrupis siiski neljas koht.

Guernsey asus kohtumist juhtima küll juba 13. minutil, kuid kaks minutit hiljem Mario Stern viigistas. “Väga tugeva vastasega väärt viik,” lausus Jan Važinski. “Nende treener ütles pärast mängu, et teie meeskond oli parem. Meil oli väravavõimalusi palju rohkem ja kuigi 65. minutil jäime pärast Mario Pruuli viimase lootuse viga vähemusse oli Mario Sternil kaks korda üks-üks olukord väravavahiga, aga kahjuks ei löönud ta ära.”

Jan Važinski hinnangul mängis meeskond võistkondlikult ja vasturünnakud olid ideaalsed, sest ees oli alati kolm mängijat. “Füüsiline vorm, mida poisid näitasid olid super. Selline tunne oli nagu meil oleks olnud kolme päeva jooksul alles esimene mäng.”

Koosseis Guernsey vastu: Enri Nurmik, Alari Saar, Reivo Vinter (62. Märten Opp), Mario Pruul, Sander Viira, Amor Luup, Sander Seeman, Sander Laht, Eerik Poopuu (67. Margus Rajaver), Mario Stern.

Turniir lõpetati võidukalt

13.– 14. koha mängus alistati Froya 4:2. Mänguskoori avas Maarek Suursaar 20. minutil ja sellega esimene poolaeg ka lõppes. Saarlaste ülekaal oli väga suur ja võimalusi loodi korralikult. Kohe teise poolaja algul lõi Suursaar Alari Saare väga heast tsenderdusest teise ja 54. minutil lõi palli kiire lahti mänguga karistuslöögil Sander Laht seisuks 3:0.

Seejärel loovutati initsiatiiv vastasele ja Froya lõi kaks väravat tagasi 68. ja 89. minutil. 90.+1 minutil sai Sander Laht kontrarünnakus kaitsjatest läbi, söötis palli Eerik Poopuule, kes karistusalas maha tõmmati. Karmo Paju lõi penaltist kindlalt lõppseisuks 4:2.

“Nemad istusid kaitses ja alles seisul 0:3 läksid suure jõuga ette,” rääkis treener Jan Važnski. “Me jäime ise ka liialt passiivseks, kaotasime ruttu palli ja andsime neile võimaluse rünnata. Seepärast tulid ka taevast väravad,” leidis ta.

Viimase mängu koosseis: Enri Nurmik, Alari Saar (61. Sander Viira), Märten Opp, Elari Valmas, Aivar Jäns, Karl Sirel, Amor Luup, Sander Seeman, Karmo Paju, Maarek Suursaar (76. Eerik Poopuu), Mikk Rajaver (34. Sander Laht).