„Jalgpall kooli“ väisas Saaremaad

3 minuti lugemine

Esmaspäeval FC Kuressaare ja Eesti Jalgpalli Liidu poolt Saaremaal Kihelkonnal ja Lümandas  korraldatud üritusel “Jalgpall kooli!” osalesid mõlema kooli kõik lapsed.

Eesti Jalgpalli Liidu (EJL) noorteprojektide juhi Teet Allase sõnul räägiti lastele jalgpallist üldisemalt, vastati laste küsimustele, tutvustati staadionimurul toimuvat ja siis mindi staadionile.

Murul näidati lastele ette erinevaid tehnikaelemente ja siis said nad ise sama teha. Õpiti kuidas saab palliga väljakul liikuda, kuidas õigesti sööta, palli lüüa, või teha petteliigutusi.

Nii Kihelkonnal kui Lümandas toimus kõigi osavõtjate vahel ka üks tõsine jalgpallimäng. Jalgpalliliidu poolt kinkis Teet Allas koolidele pallid ning lisaks sai iga laps ajakirja Jalka ja FC Kuressaare mängule prii pileti. Lümandas osales 51, Kihelkonnal 38 last.

„Lapsed jäid väga rahule ja oli näha, et paljud üritasid ka pärast erinevaid tehnikaharjutusi edasi proovida,“ märkis Teet Allas. „Hästi positiivne oli see, et mõlemas kohas tulid pärast lapsed juurde ja küsisid, millal nad saaksid tulla Kuressaare klubi treeningutele. Juba tegi jalkapisik oma töö.“

Kohalik initsiatiiv

Mõte põneva jalgpallipäeva läbiviimisest tekkis korraldajatel juba talvel. „Kihelkonna õpetaja Monica Kallas uuris minult, et kas me ei tahaks tulla nende kooli lastele jalgpallist rääkima ja ehk ka treeningut ette näitama,“ rääkis FC Kuressaare tegevjuht Martti Pukk.

„Ma teadsin, et Eesti Jalgpalli Liidul on selline projekt „Jalgpall kooli“ olemas ja võtsime ühendust Teet Allasega, kes oli kohe nõus sellise päeva korraldamisel osalema.“

Puki sõnul oli algselt plaanis kaasata isegi kuni neli-viis kooli, aga kevadeks jäid sõelale Kihelkonna ja Lümanda. „Põhjus väga lihtne – neil endil oli väga suur huvi ja initsiatiiv ning lisaks oli meil sinna kaasa võtta nende koolide vilistlased,  Miina Kallas Kihelkonnalt ja Sander Laht Lümandast,“ lausus tegevjuht.

Kokkuvõttes jäi Martti Pukk päevaga väga rahule, sest mõlema kooli lapsed võtsid jalgpallurid hästi vastu ja kõik olid väga innukalt asja juures. Klubijuht usub, et kindlasti on nüüd sirgumas veel mõni jalgpallur ja võib-olla isegi FC Kuressaare mängija.

„Kindlasti tahame selliseid üritusi ka teistes Saaremaa koolides teha ja mõnelt poolt on juba huvi tuntud,“ lausus Martti Pukk.

Lümanda kooli õpetaja Urve Vakkeri sõnul tekitasid laste seas enim elevust Lümandas sirgunud FC Kuressaare mängija Sander Laht ja Kihelkonnalt tuule tiibadesse saanud Miina Kallas, kes on Eesti koondise kasuks ka värava löönud.

„Ilus jalgpallipäev möödus kahes koolis kiiresti ja tegusalt,“ avaldas Vakker korraldajatele tunnustust. Ta tänas ka kingitud jalgpallide eest, sest on ju palli olemasolu üks eeldus, et mängijad tee platsile leiavad.

Külalistena osalesid Eesti Jalgpalli Liidust Teet Allas, FC Florast Miina Kallas, FC Kuressaarest tegevjuht Martti Pukk, treenerid Maikko Mölder, Jan Važinski, FC Kuressaare meeskonnast mängijad Siim- Sten Palm, Sander Laht, naiskonnast mängijad Kateriin Pani, Gristi Adrat ja Annemari Pruul.

Populaarne üritus

2012. aastal korraldas Eesti Jalgpalli Liit 25 sellist koolivisiiti ja Teet Allase sõnul on plaanis kindlasti sama projektiga jätkata. „Põhiliselt hakkab edaspidi selline tegevus käima läbi jalgpalliliidu tugipunktide treenerite,“ täpsustas ta.

„Nemad hakkavad selliseid jalgpallipäevi koolides läbi viima ja on hästi tore, et jõuame nii palju rohkem koole külastada. Nõudlus on väga suur. Aga, kui vähegi ka minul aega ja võimalust on, siis ka ise jätkan koolides käimistega. Kuigi aega napib, sooviks rohkem. Need lastega koostegemised annavad hästi positiivset emotsiooni.“

Teet Allase sõnul on projekti „Jalgpall kooli“ eesmärk pakkuda lastele eelkõige meeldejääv päev, kus räägitakse jalgpallist ja spordist laiemalt ning tutvustatakse tervislikke eluviise.

Eesmärk on tutvustada kehalise kasvatuse õpetajatele, et jalgpalli põhilisi baaselemente ei ole raske lastele õpetada. See on võimalus kaasata piirkonna jalgpallklubi kooliga kohtumisele, et kooli ja kohaliku klubi vahel tekiks hea kontakt.

„Laiemalt on muidugi meie soov, et veelgi rohkem lapsi leiaks tee jalgpalli juurde. Tahame pakkuda võimalust aktiivsematele lapsevanematele ja õpetajatele läbida rahvajalgpalli koolitus, mis on jalgpalliliidu poolt tasuta ja kus huvi korral sõidab meie koolitaja ise kohale ja viib selle läbi.“

Pilte esmaspäevastest  sündmustest saab vaadata:
Galerii 1
Galerii 2