Kure 25: Esiliiga võit tõstis meeskonna esimest korda Meistriliigasse

3 minuti lugemine

30. oktoobril 1999 võitis FC Kuressaare esiliiga ja jõudis esimest korda meistriliigasse.

Ajaleht Meie Maa kirjutas, et FC Kuressaare lunastas 3:0 võiduga Kohtla-Järve Lootuse üle endale tulevaks hooajaks koha Eesti jalgpallimeistrivõistluste meistriliigas. FC Kuressaare peatreener Jan Važinski ütles, et tegu oli meeskonna parima mänguga sel hooajal ja kevadel püstitatud eesmärk on saavutatud. „Otsustavaks kohtumiseks võeti end väga tõsiselt kokku ja mängiti hambad ristis,“ tunnistas treener, lisades, et meie meeskond oli pika hooaja lõpus värskem.

Esliiga võitja selgitanud kohtumise 22. minutiks juhtis Kuressaare 2:0. Skoori avas 13. minutil kauglöögiga 30 meetrilt Martin Lepa. Üheksa minutit hiljem tõmmati karistusala joonel maha Mark Švets. Priit Reiska karistuslöök raksatas latti, tagasipõrganud palli juures oli esimesena Svajunas Rauckis, kes tegi peaga 2:0.

Närviliselt kulgenud teisel poolajal näitas kohtunik kollast kaarti kuuel korral. 66. minutil sai Boris Abramov Mark Švetsi maha tõmbamise eest koguni punase kaardi. Kaardi kohta ütles Lootuse treener Sergei Zamogilnõi peale mängu, et treenerina ta situatsiooni ei kommenteeriks, aga kaasaelajana peaks ta momenti Švetsi poolt provotseerituks. „Kohtunike tööga võib siiski rahule jääda ja pretensioone ei ole,“ lausus ta.

Vähemusse jäänud Lootuse kaitse murdus veelkord 77. minutil, kui äsja väljakule tulnud Peeter Pihel tegi lõppseisuks 3:0. Sergei Zamogilnõi sõnul mängis FC Kuressaare tugevalt ja taktikaliselt paremini. „Eriti ei õnnestunud meil kohtumise algus,“ tunnistas ta, lisades, et Saaremaale hakati sõitma hommikul kell 6. „Oleks pidanud pisut hiljem seda tegema.“

Vaatamata kaotusele oli treener optimistlik. „Lähim plaan on üleminekumäng Lellega ja eesmärk on endiselt meistriliiga,“ märkis Zamogilnõi.

Kohtla-Järve Lootuse president Sergei Dorofejev oli omapoolsetest kommentaarides kidakeelne, lausudes vaid – tulime võitma.

Jan Važinski tunnistas, et nüüd on vaja valmistuda meistriliigaks ja lisandub 6-7 tugevamat mängijat.

Meeskonnas mängisid: Aleksandr Djatšenko, Mihkel Siim, Martin Lepa, Risto Kallaste, Janek Taan, Meelis Eelmäe, Priit Reiska, Dima Kulikov, Mark Švets, Svajunas Rauckis, Aivar Pohlak, Jürgen Veber, Tõnis Kalde, Janno Kaljuvee, Peeter Pihel, Maikko Mölder ja Andre Käen.

FC Kuressaare fänniklubi seas läbiviidud küsitlusel valiti parimaks mängijaks poolkaitsja Mark Švets, kes oli tunnustuse üle õnnelik. „Ei oodanud,“ lausus mängija, kelle hinnangul on tunnustuse võitmine poole hooajaga raske. Meeskond on Švetsi hinnangul piisavalt tugev, mida tõestab ka esiliiga võit. „Hakkame töötama veelgi meeldivamas õhkkonnas.“

Järgmiseks hooajaks endale meistriliiga koha kindlustanud FC Kuressaare seab endale üheks eesmärgiks pääsu Euroopa karikavõistluste sarja.

„Ma loodan, et samasuguse suhtumisega, millega sel aastal võitlesime esiliigas, õnnestub meeskonnal juba järgmisel hooajal pakkuda konkurentsi meistriliiga tõelistele profiklubidele,“ rääkis Aivar Pohlak meeskonna pidulikul hooaja lõpetamisel Vanalinna restoranis, lisades, et eesmärk on võita endale ülejärgmiseks hooajaks üks eurokarika koht.

Püstitatud eesmärkide täitmiseks tuleb meeskonda tugevdada. Liituvad SK Lellest Tarmo Saks, Silver Tiks, Margus Korju, Kuldar Kaljuste, Tarmo Neemelo ning Viljandi Tulevikust Ain Tammus, Roland Mäe ja Alari Lell.

Kuressaare linnavalitsus on avaldanud omapoolset toetust jalgpalli arendamisele Saaremaal ja nii otsitakse konstruktiivse koostöö võimalusi. Osapooled on kindlad, et FC Kuressaare edu toob reklaami ja tunnustust nii Kuressaare linnale, kui meeskonda toetavatele firmadele.

Linnapea Jaanus Tamkivi sõnul saab linnavalitsuse poolne toetus olla eeskätt spordiobjektide remontimises ja korrashoidmises. „See on kindel investeering, sest staadionid kuuluvad ja jäävad linnale,“ märkis ta.

Linnavalitsus on algatanud detailplaneeringu jalgpallistaadioni ehitamiseks endise autobaasi territooriumile. Aivar Pohlak ütles, et Eesti jalgpalli Liidul on võimalus sinna pakkuda kunstmuru, mis võimaldaks jalgpalliga tegeleda pea aastaringselt.

Kuressaare linnavalitsuse planeerimise- ja ehitusosakonna juhataja Urmas Lõhmuse hinnangul on tegu väärt projektiga ja läbirääkimisi väljaku ehitamiseks alustatakse võimalikult kiiresti.

Pohlak lisas veel, et FC Flora teeb varakevadel staadionimuru remondi, et FC Kuressaare saaks alustada kodumänge juba esimesest voorust.

Aivar Pohlaku sõnul on klubil kindel plaan luua tulevaks hooajaks FC Kuressaarele duubelmeeskond, kus enamuse moodustaksid saarlased. Pohlak ütles, et esiliigas on jäänud vabaks jalgpallist loobunud Jõhvi eesti Põlevkivi meeskonna koht ja võimalik, et selle koha saab endale FC Kuressaare duubel. Aga Pohlak ei välista, et hakatakse mängima mõnes madalamas liigas.