Kure 25: Esimene kõrgliiga hooaeg algas treeninglaagriga Saksamaal

3 minuti lugemine

Tänavu ajaloo kõrgeimate sihtidega Premium liiga hooaega alustav FC Kuressaare meeskond valmistus oma esimeseks kõrgliiga hooajaks 2000. aasta märtsis Saksamaal, kus mängiti ka kolm kontrollkohtumist Kieli meeskondadega.

Aprillis algavateks Eesti jalgpallimeistrivõistlusteks oli FC Kuressaare meeskonna eesmärgiks seatud jõudmine nelja tugevama hulka, mis andnuks koha osalemiseks Euroopa karikavõistlustel.

„FC Kuressaarel on Saksamaal ees tõsised mängud,“ tõdes treener Jan Važinski siis Meie Maale antud intervjuus. Tema sõnul ootas kolmel päeval järjest mäng. Teisipäeval kohtutakse V liiga meeskonnaga FC Kilia Kiel, kolmapäeval Kieli koondisega ja neljapäeval on vastane IV liiga klubi Suchsdorf.

„Ei saa öelda, et me võitude peale välja ei lähe,“ ütles treener, kelle sõnul on peamine eesmärk saada enne hooaja algust paar tugevat mängu. „Mängida saavad ka varumängijad,“ märkis ta, lisades, et eeskätt tuleb hoiduda traumadest.

Jan Važinski peab mänge Kielis meeskonna ettevalmistamisel väga oluliseks. „Kahe nädala pärast algab hooaeg, aga Eestis on ilm nii halb, et me ei ole veel saanud korraliku muru peal harjutada,“ selgitas treener, kelle sõnul on mängitud küll Riias kunstmurul, aga seda on vähe.

Važinski sõnul on seni olnud puudujääke ka kõigi mängijate treeningutele kaasamisega. „pievalt on keegi olnud koolis või tööl,“ kurtis treener. „Seekord tulevad kaasa kõik ja eeskätt saame nüüd harjutada kokkumängu.“

Alustati võidukalt

Esimeses kontrollkohtumises alistati V liigas teisel kohal olev FC Kilia Kiel 2:0. FC Kuressaare pani oma paremuse maksma juba esimesel poolajal. Skoori avas 11. minutil Tarmo neemelo, kes mängis end efektselt läbi saksa kaitseliini ja tõstis palli üle vastu tulnud väravavahi Kieli meeskonna väravasse.

Priit Reiska sai tabamuse kirja 29. minutil, saates mänguvahendi väravavõrku otse nurgalöögist. „Nii tähtsas kohtumises pole veel nurgalöögist värava löönud,“ tunnistas FC Kuressaare kapten.

FC Kuressaare treener Jan važinski märkis, et esimesel poolajal mängiti vastane üle eeskätt tänu taktikale. „Kõik õnnestus peaaegu kaheksakümne-protsendiliselt,“ tunnistas treener.

FC Kilia treener Gerd Schild pidas oma meeskonna allajäämise põhjuseks eestlaste dünaamilisemat, kiiremat ja taktikaliselt paremat mängu.

Teisel poolajal tegid mõlemad meeskonnad palju vahetusi ja kogu kohtumise domineerinud FC Kuressaarel said mänguaega kõik mängijad. „Kielis tuleb pidada kolm kohtumist järjest, põhikoosseisu ei tohi liialt koormata ja mänguaega peavad saama kõik,“ põhjendas Važinski. „Ütlesin poistele, et jätkata tuleb samamoodi kui esimesel poolajal.“

Treeneri sõnul polnud aga kõik mängijad korralikult valmis, mistõttu tekkisid sakslastel kohtumise lõpus mõned võimalused.

Gerd Schildi hinnangul poleks õnnestunud mängukäiku muuta ja kuna oli tegu treeningmänguga, siis tõi ka tema sisse uusi mängijaid. Jan Važinski ütles, et vaatamata võidule ei saa meeskonna tegevuses kõigega rahule jääda. „Hooaja esimene mäng oli suhteliselt krobe,“ lausus treener.

Kaks-kolm korda nädalas treeniva Kieli treener Gerd Schild ei olnud mängu tulemuses pettunud, kuigi tunnistas, et enne mängu puudus tal FC Kuressaare mängutasemest ettekujutus. Küll aga ei olnud ta rahul oma mängijate tehtud tehnilise praagi rohkusega.

FC Kuressaarel ei teinud vigastuse tõttu kaasa väravavaht Valdemaras Martinkenas ja ründaja Tarmo Saks. 

Kohaliku koondisega väravateta viik

Järgmisel õhtul Kieli klubide koondisega mängitud 0:0 viigiga pälvis FC Kuressaare meeskond spetsialistidelt ja vastastiimi treenerilt vaid kiidusõnu. Kieli klubide koondise treener Peter Kempke ütles vahetult pärast mängu, et on kohtumise tulemusega rahul.

„Viiki mängisime meie,“ toonitas Kempke, vihjates Saksa meeskonna võimalikule kaotusele.

Kempke lisas, et Kuressaare oli mänguliselt parem. „Teie edu taga on meeskonna hea mängudistsipliin.“

Kieli linna peastaadionil toimunud mängu esimene poolaeg möödus Saksa meeskonna kerge surve tähe all, FC Kuressaare vastas peamiselt teravaste vasturünnakutega. Tõsiseid väravalöömise võimalusi ei suutnud aga kumbki meeskond luua.

FC Kuressaare treeneri Jan Važinski sõnul oli mänguväljak veidi laiem ja meie mängijatele algul pisut harjumatu. „Tundus, et mõned mehed suhtusid vastasesse ka väikese aukartusega,“ tunnistas treener. „Ütlesin, et tähti pole ja mängida võib.“

Teisel poolajal domineeris täielikult Saaremaa meeskond. 51. minutil tõrjus sakslaste väravavaht Mark Švetsi lähedalt löödud pommlöögi. Minut hiljem saatis Svajunas Rauckis Mark Švetsi antud vabalöögist palli peaga napilt üle värava. 56. minutil sai väravavahiga silmitsi Martin Lepa, kuid taas oli olukorra peremees Kieli väravasuul seisnud mees.

Kohtumise lõpuni jäi domineerivamaks pooleks küll Kuressaare, kuid väravani ei jõutud. Važinski sõnul õnnestus saavutada mänguline ülekaal tänu kõrgpressingule. „Poisid olid tublid ja suutsid tõsist survet avaldada üle 30 minuti,“ täheldas ta.

Üle mitme aasta kokku kutsutud seitsme klubi mängijatest koosnev Kieli klubide koondise treeneri Peter Kempke sõnul ei olnud meeskond esindatud linna kõigi parimate mängijatega. „Kõik on amatöörmängijad ja eelkõige tuleb neil täita teisi kohustusi.“

Varumängijad ei vedanud välja

FC Kuressaare Saksamaa-turnee viimases mängus tuli varumängijatega mänginud Saaremaa meeskonnal tunnistada allajäämist meeskonna kapteni Priit Reiska endise koduklubi, kuuendas liigas mängivale Suchsdorfer SV-le 1:4.

Treener Jan Važinski ütles, et kuigi mindi mängima varumeestega, mingit allahindlust vastase suhtes ei tehtud. „Hooaeg on pikk ja mängida tuleb kõigil,“ lausus ta.

Tasavägiselt kulgenud kohtumise saatus otsustati viimase seitsme minutiga, mil sakslastel õnnestus väravavaht Aleksader Djatšenko selja taha saata kolm palli. „Mängisime hästi ette,“ kommenteeris Suchsdorferi peatreener Volker Büllow, lisades, et esimesel poolajal probleeme tekitanud suluseisuga saadi teisel poolajal hästi hakkama ja oma võimalused löödi ära. „Eelnevate mängude põhjal teadsime, et eestlased mängivad liinikaitset ja üritasime neist täpse passiga läbi mängida.“

Jan Važinski tõi lõpuminutitel allajäämise põhjuseks probleemid mängudistsipliiniga. „Kaitsjad tegid mitu taktikalist viga,“ tunnistas ta, lisades, et pressingut mängiti passiivselt. „Oma osa oli ka väsimusel, sest käimas on ju raske treeninglaager.“

Ka Volker Büllow sõnul tundus meie meeskond teisel poolajal natuke väsinuna. „See on arusaadav, kuna mängisite kolmanda mängu järjest,“ lausus Suchsdorferi treener.

Võrdsete võimalustega esimesel poolajal jäid väravad löömata. Mänguskoori avasid sakslased 62. minutil, kui nende ründaja pääses paremalt äärelt läbi ja saatis palli väravasse. Kuressaare auvärava lõi kuus minutit hiljem teisel poolajal mängu tulnud Svajunas Rauckis. „Vaatamata tehnilistele puudujääkidele lõi ründaja väga ilusa värava,“ tunnistas Važinski.