Kure25: Parvlaeval Muhumaa tehti jalgpalliajalugu

3 minuti lugemine

2013. aasta 30. märtsil mängiti keset Heltermaa-Rohuküla liini parvlaeval Muhumaa Saaremaa ja Hiiumaa ajalooline sõpruskohtumine jalgpallis.

Idee autor, Kärdla linnapea Georg Linkov ütles ideed välja käies, et saarlaste ja hiidlaste ajalooline sõpruskohtumine juhatab uhkelt sisse kogu algava hooaja. „Kahe saarerahva omavahelised mõõduvõtmised on ikka olnud eriliselt pinevad, nii mõtlesime korraldada Saaremaa – Hiiumaa maavõistlusmängu neutraalvetes, aga see osutus kalliks. Seega otsustasime Heltermaa–Rohuküla liini ja parvlaeva Muhumaa kasuks – saarlaste poolt laev ja hiidlaste poolt meretee, nii et kokkuvõttes ikkagi neutraalne pind. Jalgpall piiranguid ei tunne ning tõestame nüüd, et seda saab mängida igal pool, ka keset merd laevatekil,” märkis Linkov. 

Mäng toimus parvlaeva Muhumaa alumisel tekil, kuhu paigaldatakse kunstmuru ja väravad. Mängu kestus on 2×15 minutit, väljakumängijate arv 5 + 1. Laeva tervise huvides peetakse kinni erireeglitest: palli maksimaalne kõrgus mänguväljakul on 120 cm ning küljeaut mängitakse maast. 

Mängijate tehnilisuse panid proovile tekil kõrguvad neli posti. „Põnevust ja vürtsi need postid kindlasti lisavad, aga pigem on see Saare mängijatele kenasti kodune, sest Orissaares kasvab ka keset mänguväljakut suur tamm,“ arvas Linkov. 

Väinamere Liinide juhataja Urmas Treiel rääkis, et jalgpallimatš pardal oli laevapere jaoks esmakordne kogemus. „Väinamere laevadel on küll tantsitud, lauldud ja muidu nalja visatud, aga jalgpalli mängitud veel ei ole. Meie jaoks on uhke asi sellist ajaloolist matši võõrustada ning teeme omalt poolt kõik, et see saaks toimuda võimalikult sujuvalt nii jalgpallihuviliste kui ka meie reisijate jaoks,“ ütles Treiel. 

Eesti jalgpalli liidu president Aivar Pohlak ütles, et alaliidu jaoks oli tegu olulise regionaalpoliitikaga. „See mäng lubab juhtida tähelepanu sellele, et Eesti on üks tervik ja meil läheb nii hästi, kui läheb kõige kaugemal kolkal. Jalgpall laevadel seda just väljendabki. Samas viib see jalgpalli ka tavapärasest hoopis teisele tasandile. Igal juhul tervitab alaliit seda matši keset merd kahel käel,” rääkis Pohlak. 

Kuigi saarlased võitsid ajaloolisel jalgpallimaavõistlusel hiidlaste vastu esimese poolaja 1:0, tunnistati lõpuks vastaste 4:1 paremust. 

Saaremaa meeskonna kapten Ilmar Leiman tõdes, et seis räägib enda eest. “Täna tõmmati meile kahjuks kott pähe,” kurtis ta, lisades, et mäng ei olnud ilus, aga see-eest võitluslik, kus mehed pidid tegema palju musta tööd. 

Parvlaeva alumisel tekil mängitud kohtumises viis Mait Erlenbach juba 3. minutil saarlased juhtima ja vaatamata sellele, et suudeti veel mitu olukorda luua, mindi puhkama eduseisul 1:0. 

Teise poolaja algus kujunes saarlastele aga õudusunenäoks. 17. ja 18. minutil lõi Heimar Havik kaks väravat ja viis hiidlased 2:1 juhtima. Närviliseks muutunud saarlased kaotasid kontsentratsiooni ja 19. minutil lõi Tanel Lips Hiiumaa kasuks juba kolmanda värava. 

“Meie mäng lagunes pärast kolmandat väravat, poistel kadus nagu motivatsioon ära,” märkis Ilmar Leiman. “Kogemuste pealt hakkas kärisema, sest jalgpalli mängitakse ikka kaks poolaega.” 

Hiiumaa koondise kapten Tõnis Koppel tunnistas, et esimesel poolajal ei saanud tema mehed veel aru, millega tegu, kuid teisel poolajal õnnestus saarlastele kohe pressing peale panna ja sealt need väravad tulid. 

“Muutsime oma mängu pisut agressiivsemaks, et saarlastele vähem mänguruumi anda. Kui saab palli kiiresti kätte, siis saab kohe ka rünnata,” rääkis Koppel. 

 

Mängu lõppseisu 4:1 vormistas 30. minutil parvlaeval mängimise idee autor Georg Linkov. “Meil õnnestus standardolukorrast pall kiiresti lahti mängida ja tuli tõepoolest värav,” jäi ta tagasihoidlikuks. 

Linkovi sõnul kujunes ettevõtmine isegi paremaks, kui esialgu võinuks oodata. “Alumisel tekil on palju kaameraid, andureid ja lampe, mis seadsid teatud piirangud,” selgitas Kärdla linnapea. 

“Kui algul oli mure, kuidas me muru õigeaegselt maha saame, siis selles osas sujus kõik väga hästi. Ja publikut oli ka, tundub, et kõik jäid rahule.” 

“Selliseid mänge võib tulevikus kindlasti veel korraldada, jalgpalluritele huvitav ja pealtvaatajatele meeldis vist ka,” märkis Ilmar Leiman. “Mäng teises maailmas, pole staadionil ega spordihallis, ja neli posti mänguväljaku keskel tegid asja põnevamaks.” 

Saarlaste meeskonnas mängisid: Henri Nurmik, Ott Pukk, Jüri Põld, Ilmar Leiman, Alari Saar, Mait Erlenbach, Kustas Kobin, Karel Kruuser ja Priit Suluste. 

Parvlaeval mängitud ajaloolise kohtumise idee autor Georg Linkov ütles, et nüüd, kui on ka merel mängitud, peaks järgmine mängupaik olema ilmselt juba õhus. 

“Ainult taevas on piiriks,” ütles Linkov. “Paar päeva tagasi oli Tallinnas maailma suuruselt teine kaubalennuk AN-124 Ruslan ja kui oleks seda ette teadnud, siis oleks äkki seal midagi ära teinud.” 

Foto: Saarte Hääl