Alver Kivi

Roland Kütt lõpetas mängijakarjääri

2 minuti lugemine

FC Kuressaare esindusmeeskonna liigakohtumistes 195 mängu mänginud väravavaht Roland Kütt lõpetas oma jalgpalluri karjääri, et keskenduda klubis naiskonna ja noorte mängijate treenimisele.
“Soovisin 200 mängu täis saada, aga mingil hetkel ei tundunud selle numbri püüdmine enam õige,” tunnistab 32-aastane Roland Kütt. “Samas muutub esindusmeeskond aina professionaalsemaks ja ka väravavahtide osas tuleb siin samm edasi teha, et saaks treeningprotsessis osaleda pidevalt kaks meest.”
Roland Kütt lisab, et samas ta nautis iga esindusmeeskonnaga koos oldud minutit, kuigi eriti palju mänguaega ei saanud. Ta püüdis olla oma nõu ja kogemustega kasulik mänguväliselt ning treenerina soovib FC Kuressaare esindusele palju-palju edu ja töötahet.
Nüüd hindab Roland Kütt võimalust pühendada rohkem aega iseendale ja perele. “Paraku tuleb kusagilt aega kokku hoida, sest ka treenerina on väga palju sõitmist,” selgitab ta. “Esialgu võtan rahulikumalt ja aasta korraga. Äkki mängimist siiski päris ära veel ei lõpeta ja mõne aasta pärast olen vähemalt duublis tagasi.”
Eesti jalgpalli meistriliigas tegi Roland Kütt 18-aastasena debüüdi Tallinna FC Flora vastu 1. mail 2005. aastal. Mehe sõnul olid tal kunagi sportlikud eesmärgid nagu igal jalgpalliga alustaval noorel ja mõtetes oli kindlasti ka profikarjäär. Paraku nii ei läinud, kuigi mingil hetkel oli see õhus. “Siis tuli oma saatusega leppida,” leiab ta.
“Aga siin soovitus noortele, et tuleb teha palju tööd. Võib-olla panin endale siis ise liialt palju pingeid peale, aga kui olukorraga leppisin läks kõik paremaks. Andsin endale aru, et ju siis pidi niimoodi minema. Nüüd saab minu ülesandeks aidata teisi.”
Uus algus maakera kuklapoolel
FC Kuressaare kõrval veel lisaks ka Sörve JK-s mänginud Roland Küti hinnangul oli ta kindlasti oma karjääris võimeline enamaks, kuid kui oli õige aeg siis ei pingutanud ta vajalikul määral. Ta lisab, et elu tegi oma keerdkäigud ja nendel hetkedel võttis ta vastu valesid otsuseid.

  1. aastal läks Roland Kütt Austraaliasse, kus ta mängis kaks aasta Port Darwin FC väravas. Seal sai Kütile lõplikult selgeks, et temast jalgpallurit ei tule. Aga mänguisu tuli tagasi ja tasapisi leidis ta väravavahile vajaliku enesekindluse.

Pikast karjäärist meenuvad Roland Kütile positiivseimatena enim FC Flora üle Martti Puki löödud väravast saadud 1:0 võit ja tänavusest hooajast kodune 0:0 viigiga lõppenud kohtumine Nõmme Kalju FC-ga, millega ta sai Instati põhjal kogu Premium liiga vooru parimaks.
Muidugi on ka neid asju, mida täna enam eriti meenutada ei tahaks. “Nooruses sai tehtud väljakul väga palju rumalaid ja lihtsaid eksimusi,” tõdeb Roland Kütt, lisades, et oli liialt ebakindel. “Aga samas need kõik kasvatasid mind mängija ja inimesena. Olen suutnud üle elada ka karikasarjas duubli eest peetud kohtumises FC Floralt saadud 0:24 kaotuse.”
Koondisemäng pole siiski välistatud
Märtsi lõpus Kuressaare linnastaadionil mängitavale Saaremaa ja Uus-Kaledoonia kohtumisele ei ole Roland Kütt mõelnud. “Kindlasti peab olema selles mängus kaks väravavahti,” tõdeb ta.
“Vaatame, kuidas on Mihkel Aksalu mänguvorm, kus ta siis üldse mängib ja kas tal on võimalus osaleda. Aga kui öeldakse, et pean valmis olema, eks siis tuleb end enne ühe kuuga vormi saada.”
Roland Kütt usub, et peagi sirgub talle mõnest klubi noortegrupist ka vääriline asendaja. Tema sõnul tehakse nüüd väravavahtidega järjepidevat tööd ja loodetavasti kannab see peagi ka vilja.
“Treenerina sooviks eelkõige, et kasvaks mehed, kes on võimelised mängima Premium liigas, ideaalis koondises ja miks mitte mõnes välisliigas. Väljakumängijate osas sooviks, et esinduses oleks võimalikult palju saarlasi ja ehk kellelgi avaneb ka võimalus kaugemale jõuda,” tõi ta välja oma töö sportlikud eesmärgid.