Roman Kožuhhovski: selles sõjas võitjaid ei ole

2 minuti lugemine

FC Kuressaare ukrainlasest peatreener Roman Kožuhhovski on mures oma kodumaal toimuva pärast ja rõõmustab Eesti elanike toetuse üle, kuid samas leiab ta, et selles sõjas Venemaaga ei ole võitjaid.

„Tunnen ennast õnnetuna, sest minu kodumaal käib sõda ning hukkuvad inimesed ja igas Ukraina nurgas toimub tragöödia,“ lausus Roman Kožuhhovski. „Tänapäeval, 21. sajandil on selline jõudemonstratsioon vastuvõetamatu ja me ei mõista seda. Ükski riik ei tohiks oma jõudu näidata ja kasutada muskleid sellisel kujul.“

Roman Kožuhhovski ütles, et tal on raske oma emotsioone edasi anda, sest tal on sugulased Kiievis, Vinnitsas, Kirovogradis ja mujal. Kõik nad on mures ja otsivad endale sõja jalust pääsemiseks võimalikult ohutut kohta, kas mõnes varjendis või siis linnast väljas maakohas.

„Kiievis on pidevalt õhurünnakud ja inimesed peavad end peitma varjendis või keldris,“ rääkis Roman Kožuhhovski, lisades, et paljudel on pered hoopis teistes linnades ja nii püütakse igasuguste vahenditega läbi pommitamiste ja muu sõjategevuse nendeni jõuda.

„Mul on tegelikult seda kõike raske rääkida, sest olen Eestis ja Ukrainast kaugel, seepärast ei oska toimuvat täpselt ette kujutada. Olen toimuvaga kursis läbi telepildi, interneti ja sugulastega suhtlemise,“ märkis jalgpallitreener.

Roman Kožuhhovski tuli Eestisse ja Sillamäele jalgpallitreeneriks 2014. aastal pärast tema kodukoha Krimmi annekteerimist Venemaa poolt. Ema elab tal seal Armjanskis senini ja sõprade abil on ta hetkel ohutumas kohas.

„Minule oli 2014. aasta saatuslik,“ rääkis Roman Kožuhhovski. „Tulin Eestisse kahe kohvri ja kahe tütrega, abikaasa sõitis kahe kuu pärast järele. Meid võeti hästi vastu ja tunneme end siin koduselt.“

Tema sõnul kaitsevad selles sõjas ukrainlased oma kodu ja oma maad, rahvas peab olema selles tugev ja sõda teeb ühtseks. „Moraal ja võitlusmeeleolu on rahval kõrge. Selles vastasseisus ei ole paraku võitjaid ja kaotajaid, sõda ei saa kellelegi kasulik olla,“ tõdes Kožuhhovski.

„Võitluses oma suure naabriga on ukrainlastel vaja maailmalt igakülgset abi. Iga ukrainlane mõtleb ainult rahule ning mul on Eestist keeruline öelda, mida täpselt vaja läheb ja õnneks minul isiklikult puudub ka vastav kogemus. Aga vajame kõike ning tunneme teiste riikide ja inimeste suurt toetust. Ka paljud venelased ei taha seda sõda.“

Roman Kožuhhovski hinnangul on ka eestlaste ja saarlaste toetus Ukrainale suur, paljud inimesed on temaga ühenduses olnud ja avaldanud omapoolset solidaarsust ning seepärast on tal meie suhtumise osas suur austus.

„Te võtate seda kõike, kui isiklikku valu. Ka vene keelsed inimesed on olnud toetavad, sest see on katastroof kogu maailma ja rahvaste vahel ning siin joont tõmmata ei saa,“ leidis FC Kuressaare peatreener.