Saarlased ja hiidlased selgitavad jalgpalli maavõistlusel taas parima

2 minuti lugemine

Pühapäeval selgitavad taas omavahelist paremust Saaremaa ja Hiiumaa jalgpallikoondised. Kuressaare linnastaadionil võtavad esmalt mõõtu naiskonnad ja seejärel meeskonnad.

Mis saarlaste ja hiidlaste omavahelistesse varasematesse mängudesse puutub, siis saarlaste väitel on hiidlased enamasti tappa saanud. Teada on järgmised seisud 3:2, 2:2, 1:0 ja 7:2 (siis oli ka paar väliseestlast-rootslast saarlastel abiks) ja 5:2 Kuressaares, mis oli seni kodumängudest viimane.

Kahjuks ei ole sellest perioodist vähemalt avalikes allikates protokolle saadaval. Küll on teada ajalehe Meie Maa kaudu, et 1942. aasta 6. oktoobril mängisid kaks saart jalgpalli Kuressaare laadaplatsil. Toonane kohtumine, mis näitab traditsiooni sügavust, lõppes 1:1.

Maavõistlused taaselustati 1995. aastal ja Hiiumaal mängiti 2:2 viiki. Kaks aastat hiljem võõrustasid saarlased naabersaare mehi Kuressaares ja võit 2:0 kuulus hiidlastele.

Seejärel tuli taas pikem paus, kuni vastloodud Saaremaa Jalgpalli Liidu initsiatiivil ja koostöös Hiiumaa jalgpalliaktiiviga otsustati 2011. aastal taastada Hiiumaa ja Saaremaa vaheliste jalgpalli maavõistluste traditsioon. Matškohtumine mängiti Kärdlas, kus saarlased suutsid Märt Kluge penaltilöögi abil saada võidu 1:0.

  1. aasta jaanireedel võtsid Kuressaare linnastaadionil jalgpallis teineteiselt mõõtu taas vanad rivaalid Saaremaa ja Hiiumaa. Meeleoluka matškohtumise võitsid saarlased tulemusega 3:1. Saaremaa koondise väravad lõid Sander Viira, Märt Kluge ja Sander Laht, Hiiumaa auvärava lõi Martti Pukk.
  2. aasta 30. märtsil mängiti keset Heltermaa-Rohuküla liini parvlaeval Muhumaa ajalooline sõpruskohtumine, mille hiidlased võitsid 5:1. Samal suvel mängitud kohtumise Kärdlas võitis aga Saaremaa 1:0, kui viimasel minutil realiseeris penalti Elari Valmas.
  3. aastal mängiti tuline kohtumine Salme staadionil. Kohtumine lõppes 1:1 viigiga, hiidlaste poolel sai tabamuse kirja Andre Frolov, saarlastest Sander Seeman. Võitja otsustas penaltiseeria, mille võõrustajad võitsid 8:7.

Samas olid esimest korda maavõistluses omavahel vastamisi Saaremaa ja Hiiumaa naiste koondised. Saaremaa võitis 7:0.

  1. aastal kohtuti Kärdlas, kus Saaremaa meeste koondis kaotas Hiiumaale 0:2 ja naiskond 3:5.
  2. aastal võitsid Saaremaa mehed Hiiumaa 7:2 ja naised 3:1.
  3. aastal oli võõrustajaks Hiiumaa ja külalislahkust saarlaste vastu ei ilmutatud. Hiiumaa võitis Saaremaa 5:1 Väravad lõid Oscar Ollik (2), Kermo Platov, Arthur Jeršov ja Jonatan Saarnak. Saarlaste tabamuse eest hoolitses Karmo Paju.

Küll aga päästsid Saaremaa au naised, kes võitsid koguni 13:0. Väravad lõid Elis Armuand (3), Kaili Lilles (6) ja Marie Puust (4).

  1. juunil alustavad Kuressaare linnastaadionil naised kell 13.30 ja mehed kell 16.