Kure 25: Saarlased said hiidlastelt esimest korda lüüa

2 minuti lugemine

1997. aasta 10. augustil mängiti Kuressaare staadionil jalgpallimaavõistlus Saaremaa ja Hiiumaa vahel, mis tõi võõrustajatele naabersaarte vastasseisus esimese kaotuse.

Mis saarlaste ja hiidlaste omavahelistesse varasematesse mängudesse puutub, siis saarlaste väitel on hiidlased enamasti tappa saanud. Teada on järgmised seisud 3:2, 2:2, 1:0 ja 7:2 (siis oli ka paar väliseestlast-rootslast saarlastel abiks) ja 5:2 Kuressaares, mis oli seni kodumängudest viimane.

Kahjuks ei ole sellest perioodist vähemalt avalikes allikates protokolle saadaval. Küll on teada ajalehe Meie Maa kaudu, et 1942. aasta 6. oktoobril mängisid kaks saart jalgpalli Kuressaare laadaplatsil. Toonane kohtumine, mis näitab traditsiooni sügavust, lõppes 1:1.

Meie Maa kirjutas 1997. aasta mängust, et üle hulga aja oli Saaremaa jalgpallipublikul põhjust seada sammud Kuressaare staadionile – Merepäevade raames pidasid oma traditsioonilise sõpruskohtumise Saaremaa ja Hiiumaa jalgpallurid.

Staadionil jagatud Vutilehest pärit hüüdlause – ÄI ma pole sõukest hiidlast näind, kes Saaremaal on võitmas käind – ei pidanud seekord kahjuks paika.

Hiiumaa koondis saabus Saaremaale oma parimas rivistuses ja täis võitlusindu. Üks jalgpallur oli isegi kipsis jalaga võistlusvormi selga ajanud. Hiidlaste kapteni Marek Saare kommentaar enne mängu oli lühike: „Kuigi tegu on sõpruskohtumisega, on meie kindel soov võita!“

Hiidlaste enesekindluse põhjuseks tõsiasi, et Hiiumaa mängib Eesti meistrivõistluste teises liigas ja on sel suvel saanud kaks võitu. Kodus ei tahtnud kaotada ka saarlased, seda enam, et mängu oli jälgima tulnud hulgaliselt publikut.

Ka meie meeskond on edukalt Eesti meistrivõistlustel mänginud, tõsi küll kolmandas liigas. Meie meestele lisas optimismi teadmine, et hiidlastele pole kunagi kaotatud. Viimati võeti omavahel mõõtu kaks aastat tagasi Hiiumaal ja siis jäi seisuks 2:2.

Saarlaste ridades alustasid mängu kapten Toivo Alt, väravavaht Gennadi Ivanov, kaistjad Argo kaljuste, Andre Käen, Gunnar Soodla, Toomas Vara, poolkaitsjad Raido Virves, Reimo nook, Raul kalde, Taavi Azarov ja Veiko Tasa. Teisel poolajal lülitus mängu Gert Kuusk.

Kohe mängu alguses haarasid initsiatiivi külalised, kes kontrollisid keskvälja, tegid head söödumängu ja olid saarlastest tehnilisemad. Saarlased püüdsid alustada rünnakuid väga ühekülgselt: väravavahi löögiga keskväljale, kus pall enamasti hiidlaste saagiks langes, seejärel lasti vastasel kombineerides rünnak üles võtta. Enamasti käiski mäng meie väljakupoolel.

Surve tulemusena võitsid hiidlased poolaja 1:0. Meie mehele Veiko Tasal oli suurepärane võimalus üks-üks olukorrast skoori teha, kuid külaliste väravavaht mängis meie ründaja üle.

Teisel poolajal mängupilt suurt ei muutunud. Hiidlaste ülekaal ei olnud küll nii suur, kuid saarlaste ühekülgsed rünnakud lõppesid paljudel kordadel suluseisuga. Saarlaste poolt paistsid silma Raul kalde ja Reimo Nook, kes lõi karistus- ja nurgalööke, andis sööte ja viskas aute. Üks Noogi sooritatud vabalöök jõudis vastaste karistusalasse, kus Toivo Alt palli hiilgavalt värava ristnurka suunas ja ….. hiidlaste väravavahi supertõrje pälvis pealtvaatajate aplausi.

Kuigi saarlased üritasid, oli mäng kindlalt külaliste käes. Kui hiidlased tegid penaltist 2:0, siis saarlased murdusid. Seis oleks võinud meie jaoks olla veelgi kurvem, kui appi poleks ulnud väravapost ja hiidlased poleks mööda löönud teist penaltit. Saaremaa koondise kapten Toivo Alt ütles pärast mängu Meie Maale lakooniliselt: „ Me olime lihtsalt s…d!“

Seejärel tekkis maavõistlusse pikem paus. Aastal 2011 võitis Saaremaa 1:0, aasta hiljem seni väravarohkeimas mängus 3:1. Aastal 2013 mängiti Hiiumaal ja sarnaselt kaks aastat varem toimunule võitis Saaremaa penaltist 1:0. 2014 jäi kohtumine 1:1 viiki, ent saarlased olid 11 meetri karistuslöökides kindlamad. 2015. aastal hiidlaste ligi 20 aastat kestnud kaotusteseeria katkes.

Hiiumaal Kärdla linnastaadionil kogunes mängu vaatama tublisti üle saja silmapaari. 2:0 lõppenud kohtumine oli hiidlaste jaoks esimene võit taaselustatud mõõduvõtmistel.

Ajalugu tegid ka Hiiumaa jalgpallinaised, kes võitsid rohkem kui saja kaasaelaja toel maavõistlusmängus 5:3 Saaremaa naiskonna. Kui 2014 pandi meeste mõõduvõtu eeskujul alus ka naiskondade jalgpallikohtumistele, domineeris Saaremaa naiskond Salme staadionil peetud mängus täielikult. Lõppseis 7:0 saarlastele. Kärdla linnastaadionil toimunud kohtumine kulges hoopis teises rütmis ja lõppes hiidlaste võiduga.